Paryż wycofuje się z groźby zwiększenia udziałów w Renault


Francuski rząd nie podtrzymał w piątek z sugestii, że mógłby zwiększyć swoje udziały w Renault w ramach nieustającej walki z firmą wokół planów produkcyjnych – ale bronił swojego prawa jako udziałowca do interweniowania w strategię spółki.

Resort skarbu otworzy dziś koperty z ofertami kupna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do prywatyzacji naszego parkietu może jednak w ogóle nie dojść, bo zgłosiło się tylko trzech chętnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Sejm przyjął w czwartek wszystkie senackie poprawki do ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Zgodnie z ustawą SKOK-i, podobnie jak banki, mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Prace nad zaostrzeniem dyscypliny finansowej w UE poprzez wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu idą w kierunku dobrym dla Polski - powiedział minister finansów Jacek Rostowski w piątek w Brukseli po spotkaniu ministrów finansów "27" na ten temat. Polski minister cieszył się, że "coraz więcej krajów rozumie" potrzebę wprowadzania w krajach ustawowych albo nawet konstytucyjnych reguł ograniczających wydatki i deficyty publiczne na wzór polski czy niemiecki.Czy ustawodawstwo antykryzysowe przewiduje szczególną ochronę pracowników przed zwolnieniami? Czy ewentualne roszczenia należy opierać na ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ? Najpóźniej 1 stycznia 2011 skończy się samochodowe eldorado dla podatników VAT. Nie będzie można już dokonywać pełnego odliczania VAT od samochodów z kratką. Zgodnie z decyzją UE będzie można odliczyć 60 proc. podatku, ale nie więcej niż 6 tys. zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Składka do ZUS tylko 120 zł, niska emerytura, ale za to większe zarobki - referendum na ten temat chce przeprowadzić wicepremier Waldemar Pawlak, a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".

Gotówka zostanie spożytkowana na wpłatę długów Dubaj World

- Wzrost PKB w III kwartale 2009 roku będzie w przedziale 1,2-1,5 proc. rdr, w całym roku wyniesie natomiast co najmniej 1 proc. - ocenił w rozmowie z PAP minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera. W internecie i supermarketach kwitnie handel produktami, które mają uchronić przed wirusem A/H1N1 - pisze "Rzeczpospolita".

Produkt Krajowy Brutto Estonii spadł w III kwartale 2009 r. o 15,3 proc. rdr, po spadku w II kwartale o 16,1 proc. - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro statystyczne w Tallinie. Lepsze od oczekiwanych dane o wzroście amerykańskiego PKB w III kwartale nie okazały się czynnikiem wspierającym złotego. Jeżeli globalny sentyment się pogorszy, to do końca tygodnia złoty może się osłabić poniżej 4,30 wobec euro - uważają eksperci. Dobra passa byków na warszawskim parkiecie trwa. Pomimo słabego otwarcia będącego konsekwencją zniżek na parkietach azjatyckich i nieco zawyżonego poniedziałkowego fixingu, z każdą kolejną godziną wracała przewaga strony popytowej. Rynkowi akcji pomógł poranny odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce za lipiec, który okazał się być lepszy od oczekiwań rynku.Zarząd giełdowego Hawe jest gotowy do rozmów ze Sferią na temat współpracy obu firm, ale uważa, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby zwoływać walne zgromadzenie w celu przegłosowania emisji akcji - poinformowało Hawe w komunikacie. Co kryje się za suchymi cyframi, które zapisało Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok? Resort prognozuje, że w 2009 r. wzrost PKB wyniesie 0,9 proc., ceny konsumpcyjne wzrosną średniorocznie o 3,6 proc., zaś bezrobocie podskoczy do 12,5 proc. W przyszłym roku gospodarka ruszy, choć jeszcze ociężale, ceny będą rosnąć niemal niezauważalnie, przybędzie 100 tys. bezrobotnych. Zdarza ci się zapomnieć o zapłaceniu rachunku? Takiego zwykłego, za gaz, czy komórkę? To rób wszystko, żeby już nie zapominać. Niebawem grozić ci będą nie tylko odsetki, ale i wpis na czarną listę niesolidnych dłużników. Wystarczy zaległość 200 złotych.

TVP tak samo misyjna jak komercyjna


W programie telewizji publicznej trudno się dopatrzyć misyjności - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

GUS: Wydajność w przemyśle nie zmieniła się w ujęciu rocznym w I-X 2009 r.


Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, była w okresie styczeń-październik 2009 roku na takim samym poziomie, jak przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w środę.

Rosja i Białoruś dogadały się ws. ropy


pap, itRosja i Białoruś podpisały pakiet dokumentów dotyczących dostaw ropy naftowej - zameldował w środę prezydentowi Rosji wicepremier Igor Sieczin. Powiedział, że podpisane dokumenty dotyczą m.in. zmian w porozumieniu o dostawach i metodach kształtowania ceł.

69 proc. Francuzów żałuje wymiany franków na euro


Aż 69 proc. Francuzów żałuje wymiany franków na euro osiem lat po wprowadzeniu wspólnej europejskiej waluty - wynika z sondażu instytutu badań opinii publicznej Ifop dla tygodnika "Paris Match", który ukaże się w czwartek.

Spain's debt problems need urgent response


Spain will be one of few economies to shrink in 2010 and its exit from the crisis will be difficult due to an unsustainable public deficit, Spanish bank BBVA's chairman said on Friday.

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,02 mln baryłek - DoE


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,02 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 365,12 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Trzeba pamiętać o ryzyku dla świata


W 2010 r. polska gospodarka ma szanse na wzrost przekraczający 2 proc. - poinformowała Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawiciel Polski przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

MF szacuje inflację w listopadzie br. na 3,3 proc. rdr


Ministerstwo Finansów szacuje inflację w listopadzie 2009 roku na poziomie 3,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc. - podał resort finansów we wtorek w komunikacie.

Merkel: Niemcy nie mogły zignorować zagrożenia dla strefy euro


Kanclerz Angela Merkel powiedziała w piątek wieczorem w wywiadzie dla Suddeutsche Zeitung, że stabilność strefy euro leży w interesie Niemiec, które jako największy kraj w UE nie mogły zignorować jej problemów.

Korekta daje o sobie znać


Pogorszenie nastrojów na Wall Street przeniosło się dość skutecznie na pozostałe giełdy na świecie.

Rynek prosi o korektę!


Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów na warszawskiej giełdzie. Dynamiczne zwyżki z poprzedniego tygodnia były kontynuowane także w trakcie ostatnich pięciu sesji, choć ich skala nie była już tak pokaźna, jak poprzednio.

Rośnie presja na kolejne wzrosty


Wczorajsze obawy inwestorów o dane makro ze Stanów okazały się bezpodstawne. Publikacje napawają optymizmem, dlatego jest to kolejny sygnał do zajmowania transakcji po długiej stronie rynku.

Emocjonująca końcówka tygodnia


Wczorajsza sesja europejska charakteryzowała się spadkiem wartości wspólnej waluty. Działo się tak mimo lepszych danych makro, które napłynęły zarówno ze Strefy Euro jak i Stanów Zjednoczonych. Sesja amerykańska była kontynuacją tego trendu, przez co kurs EUR/USD znalazł się nawet w okolicy poziomu 1,4820, choć późniejsza korekta doprowadziła do wzrostu do 1,4883. Mimo to nastroje na głównej parze wydają się być negatywne, ale dzisiejsze dane o PKB ze Strefy Euro mogą to jeszcze zmienić. Aktualnie para EUR/USD znajduje się na poziomie 1,4869.

China Official: Auto Sales Could Reach 13 Million Units This Year


China's overall automobile sales could reach 13 million units this year, Dong Yang, executive vice president and secretary general of the China Association of Automobile Manufacturers, said Thursday.

Berlin czeka na "gadżeciarzy"


Nie lada gratka dla miłośników "wypasionych" komórek, superpłaskich telewizorów i innych sprzętów hi-tech. W Berlinie ruszają targi IFA - największa w naszej części świata impreza poświęcona elektronice użytkowej.

Kraft Won't Commit On Cadbury Jobs; Cuts Feared


Kraft Foods Inc. (KFT) has refused to give assurances on jobs for Cadbury PLC (CBY) workers who are becoming increasingly concerned that a possible takeover by the U.S. food giant will lead to "massive" losses, labor representatives said Monday.

Rynek czeka na PKB w USA


Sentyment inwestycyjny wyraźnie się pogorszył. Spadek sprzedaży nowych domów w USA oraz wcześniejsze złe dane o nastrojach konsumentów w Ameryce mogą oznaczać, że dzisiejszy odczyt PKB w USA za 3Q'09 będzie gorszy od oczekiwań rynku.

Kwartał odbijania się od dna


Chociaż zyski największych firm giełdowych rosną po upadku spowodowanym kryzysem, to jednak upłynie sporo czasu, by wróciły do rekordowych poziomów - czytamy w "Parkiecie".

Rosja zakręci nam gaz, a Bruksela nic nie powie?


Komisja Europejska pracuje nad rozporządzeniem o bezpieczeństwie i solidarności energetycznej Unii. - Dokument zawiera jednak fundamentalne błędy - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Bo gdyby spełnił się np. czarny scenariusz i Rosja chciała zaszantażować Polskę odcięciem od gazu, to Bruksela mogłaby nie zareagować.