OFE chcą kupować akcje właścicieli


Fundusze emerytalne chciałyby, tak jak fundusze inwestycyjne, móc bezpośrednio kupować papiery swoich akcjonariuszy - wynika z ustaleń "Parkietu".

Towarzystwa emerytalne w ubiegłym roku oficjalnie wydały na prowizje akwizytorów 446 mln zł. Z wyliczeń "Gazety Wyborczej" wynika, że faktycznie było to co najmniej 50 mln zł więcej. W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w. Do następnego posiedzenia Sejmu komisja zdrowia odroczyła w czwartek swoje posiedzenie, na którym wydana miała zostać opinia w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r. Formalnie oznacza to wydanie przez komisję opinii pozytywnej; dzieje się tak w przypadku niewydania jej w terminie 14 dni od wpłynięcia projektu do Sejmu.Japan's Nikkei average trimmed earlier losses and ended flat on Monday after Dubai said it had received $10 billion from fellow UAE member Abu Dhabi, easing fears of a potential debt default that had rattled global markets. Od poniedziałku 1 marca więźniowie na Litwie sami będą płacili za prąd. Przewiduje to przyjęta w styczniu poprawka do kodeksu karnego. Doradcami finansowymi przy sprzedaży ponad 50 proc. akcji Enei inwestorowi branżowemu będą Credit Suisse i Rotschild Polska - poinformował resort skarbu w środowym komunikacie.

Jest duża szansa, że po Nowym Roku nadal będzie możliwy wykup mieszkań lokatorskich za symboliczną złotówkę. Takie zmiany w przepisach zaczęła forsować Platforma Obywatelska. Jak ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz, politycy PO zrezygnowali z rządowego projektu, który zakładał, że lokatorzy powinni dopłacać do wartości rynkowej mieszkania.

- Grupa Kęty może wypłacić 4 zł dywidendy na akcję z zysku za 2009 rok - poinformował członek zarządu spółki Adam Piela. Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lutym 2010 r. o 0,6 proc. mdm, po wzroście w styczniu o 4,3 proc. - podało w czwartek w końcowych wyliczeniach Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w Tokio.

Na potwierdzenie opublikowanego w niedzielę komunikatu Chiny obniżyły we wtorek centralny parytet wahań juana wobec dolara. Komunikat Ministerstwa Finansów W związku z sytuacją zagrożenia powodziowego, Oddział Celny w Sandomierzu od 19 maja br. aż do odwołania nie dokonuje odpraw celnych oraz żadnych ... Akcje chińskich deweloperów i australijiskich spółek surowcowych ciągnęły w górę giełdowe indeksy. W tym tygodniu do defensywy mogą przejść inwestorzy uciekający od ryzyka, którzy w ostatnich dniach wycofywali kapitał z rynków wschodzących i surowcowych.Spadku wartości złotego spodziewają się ekonomiści po szokującej zapowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego, że w przyszłym roku będziemy mieli rekordowy deficyt budżetu państwa - 52,2 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazał syndykowi Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie) pieniądze na wypłaty dla pierwszych pracowników upadłej spółki. Właściwe wypłaty, w sumie ponad 5 mln zł, zaczną się w drugiej połowie września - poinformowała PAP we wtorek kierownik białostockiego biura terenowego Funduszu Grażyna Kotuszewska. Nowy tydzień rozpoczął się od wzrostu amerykańskich indeksów, czemu pomogły przede wszystkim dobre odczyty danych makroekonomicznych. W konsekwencji, wszystkie trzy indeksy kierowały się na północ - S&P 500, Dow Jones i Nasdaq zyskały odpowiednio 1,31%, 1,30% oraz 1,53%.

Kryzys kryzysem, ale premia musi być


Opinia publiczna i grożenie palcem władz nie robi wrażenia na Wall Street. Według "New York Times" ubezpieczyciel AIG, który przetrwanie zawdzięcza publicznym pieniądzom, wypłaci swoim pracownikom jako premie w sumie 100 mln dol. Podobnie jak Bank of America, tylko tam, według Bloomberga, premie będą... dużo, dużo większe.

Wikimedia nie przeprosi Buzdygana za "trolla"


Wrocławski sąd odrzucił apelację w sprawie pozwu wrocławskiego przedsiębiorcy Arnolda Buzdygana przeciwko Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, właścicielowi internetowej encyklopedii Wikipedia. Mężczyzna twierdzi, że wpisy na jego temat zamieszczone w Wikipedii są obraźliwe. Internauci uznali bowiem, że uprawia tzw. trolling.

Cena emisyjna akcji serii C Centrum Klima ustalona na 10,50 zł


Cena emisyjna akcji serii C spółki Centrum Klima została ustalona na 10,50 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

W poniedziałek bez Amerykanów


Start nowego tygodnia może rozczarować inwestorów, którzy liczą na powtarzającą się tendencję "dobrych poniedziałków". Należy przypomnieć, że w pierwszym dniu tygodnia warszawskie indeksy zazwyczaj barwią się na zielono.

Słabsze dane zaciążyły


Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, jedynie mWIG40 odnotował wzrost. Niższe otwarcie wynikało w głównej mierze z niekorzystnej aury na rynkach globalnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynków azjatyckich.

Ubezpieczenia konkurują w świecie cyfrowym


Łatwość zawierania umów, przejrzystość warunków, dostępność i jasna komunikacja z klientem - to nowe i być może najważniejsze obszary konkurencji pomiędzy ubezpieczycielami. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Aviva nie ukrywa, że na tym polu zamierza pokonać wszystkich pozostałych.

Stopa bezrobocia w Czechach najwyższa od 2006 r.


Stopa bezrobocia w Czechach wzrosła w sierpniu do 8,5 proc., najwyższego poziomu od marca 2006 r. - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych.

Zaczyna się zaciskanie brytyjskiego pasa


Wielką Brytanię czeka zaciskanie pasa. Nowy brytyjski Kanclerz Skarbu George Osborne ma przedstawić dziś plan cięć budżetowych na bieżący rok fiskalny, zakładający oszczędności na 6 miliardów funtów. Rząd ma obniżyć wydatki, a urzędy państwowe mają przestać zatrudniać nowych pracowników.

Telestrada chce kupić za 2,3 mln zł Tele24


Telestrada chce kupić za 2,3 mln zł 100 proc. udziałów spółki Tele24 - poinformowała Telestrada w komunikacie.

Spotkanie ministrów finansów G20 w St. Andrews


Ministrowie finansów grupy G20, zrzeszającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata, najprężniejsze rynki wschodzące oraz międzynarodowe instytucje - UE i MFW, spotkali się w piątek w St Andrews w Szkocji, by omówić stan globalnej gospodarki.

Nowy tydzień powinniśmy rozpocząć od wzrostów


Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł dla inwestorów posiadających walory z indeksu WIG20 0,83% wzrosty. Blue chipy znajdują się obecnie na wysokości 2347.67 pkt., co oznacza, że nowy tydzień rozpoczniemy ponownie poniżej linii 2400 pkt.

Deutsche Bank miał potężny zysk


Deutsche Bank skończył III kwartał na solidnym plusie. Ten największy bank w Niemczech zarobił 1,4 miliarda euro wobec 414 milionów rok wcześniej. Analitycy spodziewali się 836 milionów euro zysku. Przychody banku wzrosły o 64 procent rok do roku - do 7,2 miliarda milionów euro i także przekroczyły oczekiwania.

Grecja steruje rynkami


Bieżący tydzień zamknie się prawdopodobnie niekorzystnym bilansem dla byków. Dotychczasowy bilans faworyzuje stronę podażową. W ciągu czterech ostatnich sesji indeks dużych spółek stracił 1proc.

GIPH: górnictwo coraz bardziej obciążone podatkami


Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski uważa, że górnictwo jest coraz bardziej obciążone podatkami. Jego zdaniem restrukturyzacje kosztów w zakładach nie zrównoważą kolejnych obciążeń.

Wartość transakcji kartami wzrosła o 3 proc.


Wartość transakcji z wykorzystaniem kart w III kwartale 2009 roku wyniosła 86,2 mld zł, czyli była o 3 proc. wyższa niż w II kwartale 2009 roku - poinformował NBP w raporcie.

USA: Entuzjastyczne przyjęcie planu pomocowego


W poniedziałek jedynym katalizatorem nastrojów wydarzeń na giełdach całego świata był uchwalony mechanizm pomocowy dla strefy euro o wartości 750 mld EUR.

S&P500 buduje lokalny szczyt


Wczorajszy wzrost WIG20 był reakcją na polepszające się nastroje na rynkach europejskich oraz na kontraktach na indeksy amerykańskie. Po kilku sesjach spadkowych odbicie było bardzo mocne, a WIG20 zyskał ostatecznie na wartości 2,7% przy dość niskim obrocie jak na taką skalę wzrostów.

Millennium DM obniżył wycenę dla Polic do 5,1 zł, nadal rekomenduje 'redukuj'


Analitycy Millennium Domu Maklerskiego obniżyli wycenę dla akcji spółki Zakłady Chemiczne Police do 5,1 zł z 5,6 zł wcześniej i jednocześnie podtrzymali rekomendację dla spółki na poziomie "redukuj", wynika z raportu z 16 listopada, odtajnionego we wtorek.

Przyjęcie euro w 2015 r. nadal realne?


Wejście do strefy euro w 2015 roku nadal jest realne, największy problem dotyczy wysokości deficytu budżetowego - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka z RPP

KHW planuje wejść na GPW w II połowie 2011 r.


Katowicki Holding Węglowy planuje wejść na warszawską giełdę w drugiej połowie przyszłego roku - powiedział Artur Trzeciakowski, wiceprezes KHW ds. finansowych.