Wielki bank idzie na zakupy


Bank inwestycyjny z USA - JP Morgan - może przejąć Cazenove, dom maklerski z Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają 1819 r. gdy był bankierem rodziny królewskiej.

W środę rano złoty lekko osłabił się, ale w dalszym ciągu dnia może jeszcze zyskiwać, na rynku obligacji kluczowa będzie aukcja papierów długoterminowych. Załoga zakładu Holzwerk w Piszu (woj. warmińsko-mazurskie), która przed tygodniem niespodziewanie dostała wypowiedzenia z pracy, teraz oddaje je pracodawcy. Do końca tygodnia fabrykę, wraz z załogą ma przejąć nowy inwestor - poinformował PAP starosta piski Andrzej Nowicki. Kurs GBP/USD zareagował spadkiem na publikację wrześniowych danych o wynikach sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. O godzinie 10:40 za funta trzeba było zapłacić 1,6508 dolara wobec 1,6566 tuż przed publikacją danych.Termin Chimeryka - synonim wzajemnego uzależnienia USA i Chin - wprowadzili w 2006 r. do publicznego dyskursu Niall Ferguson i Moritz Schularick. W ten skrótowy sposób autorzy terminu wskazywali na zjawisko, które jest oczywiste: dla Chin rynek amerykański jest głównym rynkiem zbytu, a z kolei Chiny są głównym odbiorcą amerykańskich papierów skarbowych. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało należące do niego akcje Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona w Warszawie na rzecz spółki "Culex" z Warszawy, za ponad 6,1 mln zł - poinformował resort skarbu. Sztab protestacyjny górniczych związków zawodowych zdecydował w czwartek o przeprowadzeniu w Katowicach manifestacji z udziałem kilku tysięcy górników. Protest ma odbyć się w najbliższą środę, gdy w Katowicach rozpocznie się II Europejski Kongres Gospodarczy.

Dom Development rozważa wypłatę dywidendy z zysku za 2009 rok w wysokości zbliżonej do 0,80 zł na akcje wypłaconych akcjonariuszom z zysku za 2008 rok - poinformował po konferencji Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) uważa, że podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych powinny być "jednocyfrowe". Tymczasem, jak poinformowała rzecznika URE Agnieszka Głośniewska, spółki energetyczne wnioskują obecnie o podwyżki rzędu 13-18 proc. Analitycy Millennium DM w raporcie z 27 sierpnia podwyższyli rekomendację dla PKO BP do "akumuluj" z "neutralnie", wyznaczając cenę docelową jednej akcji banku na 41,1 zł.

Nowojorska giełda zanotowała w czwartek wysokie spadki. Zdaniem analityków, inwestorzy w ten sposób wyrazili obawy o ewentualne konsekwencje problemów finansowych w Unii Europejskiej. Z kolei w nocy z czwartku na piątek amerykański Senat opowiedział się za reformą Wall Street. Armatura Kraków, po pierwszym kwartale tego roku, podtrzymuje swoje szacunki osiągnięcia w całym 2010 roku około 250 mln zł przychodów. The U.S. dollar traded mostly lower against major rivals by Monday afternoon in Asia, with the greenback's next big move likely to be guided by the outcome of this week's central bank meetings in Japan and the United States.Korekta obchodzi się na razie z trwającym ponad rok trendem bardzo łagodnie. Inwestorzy zachowują się tak, jakby żadnych zagrożeń dla jego kontynuacji nie dostrzegali. Trzeba jednak mieć świadomość, że ta sielska atmosfera może się lada moment zmienić. Unia Europejska na razie nie podwyższy swojego celu redukcji emisji CO2 do 30 proc., podtrzymując uzgodnione już stanowisko, że do roku 2020 zmniejszy swoje emisje o 20 proc., a pójdzie dalej tylko wtedy, kiedy inne uprzemysłowione potęgi zdobędą się na porównywalny wysiłek. Najwięksi akcjonariusze Goldman Sachs domagają się, by bank zmniejszył sumy bonusów dla pracowników i podzielił się częścią zysków z inwestorami - donosi "The Wall Street Journal". Bank był krytykowany za gigantyczne premie dla swych menedżerów wypłacane wtedy, gdy korzystał jeszcze z pomocy amerykańskiego rządu.

Ekonomiści apelują o reformy


Ekonomiści apelują o szybką reformę finansów publicznych. Proponują likwidację KRUS i przywilejów emerytalnych dla różnych grup zawodowych, w tym emerytur mundurowych. Założenia takiego programu mogą być gotowe jeszcze w tym tygodniu - zapowiada rząd.

Amerykanie wietrzą dobry interes


Za kilka tygodni PGNiG uzyska pierwsze wyniki prac, oceniających możliwości występowania gazu w złożach niekonwencjonalnych w Markowoli na Lubelszczyźnie - poinformował PAP dyrektor biura poszukiwań w PGNiG Andrzej Maksym.

Misja MFW; premier obiecuje pozostanie w strefie euro


Międzynarodowy Fundusz Walutowy skierował w środę do Grecji misję, która chce zbadać możliwość wsparcia technicznego, jakie pomogłoby jej w uzdrowieniu finansów. Szef rządu w Atenach Jeorjos Papandreu zapewnił, że Grecja nie wyjdzie ze strefy euro i nie potrzebuje dofinansowania z MFW.

Black Point wchodzi w piątek na NewConnect


GPW podjęła uchwałę o wprowadzeniu akcji Black Point S.A. do obrotu na NewConnect. Debiut zaplanowany jest na piątek 14 maja. Black Point to jedna z najbardziej zyskownych spółek na NewConnect.

Ta rodzina chce zawojować świat


Największa sieć handlu detalicznego na świecie? Amerykański Wal-Mart. Drugie miejsce? Francuski Carrefour. W czołówce jest też brytyjskie Tesco. Chrapkę na te pozycje ma inny gracz z Francji - Auchan. Atakuje poprzez rozwój w Chinach, Rosji i Europie Wschodniej, w tym w... Polsce. Na razie jest na 14. miejscu w tym rankingu, lecz szybko rośnie.

Zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu Lotosu wzrósł do 212 mln zł


Zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu Grupy Lotos w III kwartale 2009 roku wzrósł do 212 mln zł z 10 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Z kolei zysk operacyjny segmentu wydobywczego spadł do 4 mln zł z 41 mln zł przed rokiem.

Zablokowali giełdę, bo nie chcą płacić za kryzys


Kolejne protesty w Grecji. We wtorek 150 związkowców zablokowało wejście na giełdę papierów wartościowych w Atenach. Protestujący chcieli w ten sposób wyrazić sprzeciw między innymi wobec rządowych planów oszczędnościowych. - Oznaczają one, iż to zwykli ludzie będą płacić za kryzys, choć to nie oni go spowodowali - mówią związkowcy.

To już odwilż na rynku kredytowym


Coraz lepsza sytuacja na rynku kredytowym. Wyliczany przez Open Finance i TVN CNBC Biznes indeks dostępności kredytowej wzrósł aż o dwa punkty procentowe w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Oznacza, to że banki chętniej udzielają kredytów.

Prezydent martwi się o finanse Polski


Lech Kaczyński martwi się o sytuację finansową Polski. Szczególnie niepokoi go wysoki dług publiczny. - Gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniego roku i to bez odpowiednich podstaw - ocenił w poniedziałek prezydent.

Rozśpiewany Google


Google - od dawna już nie tylko najsłynniejsza wyszukiwarka internetowa - udostępniło w czwartek nową usługę: OneBox. Dzięki niej użytkownicy mogą wyszukiwać, słuchać i kupować utwory muzyczne przez internet. Serwis działa na razie tylko w USA.

Sposoby skubania bankowych klientów


Prowizja od prowizji, 5 zł za płatność kartą w sklepie, a dla zapominalskich "frycowe" za nowe hasło – to tylko niektóre z dziwnych opłat, jakie mogą nas zaskoczyć w polskich bankach. O tym, że warto czytać "drobny druczek" przekonuje najnowszy raport Expandera.

Ipsos: nastroje konsumentów w styczniu polepszyły się


Nastroje konsumentów w styczniu poprawiły się. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł o 4,5 pkt do 89,4 pkt. - poinformował we wtorek Ipsos. Z badania wynika, że 42 proc. respondentów spodziewa się wzrostu bezrobocia.

Restrukturyzacja PZU obejmie zwolnienia pracowników


Planowana restrukturyzacja PZU, w tym zwolnienia pracowników, ma zapewnić firmie stabilne i efektywne działania w przyszłości - powiedział rzecznik PZU Michał Witkowski. Dodał, że jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje.

BGK podpisał umowy kredytową z EBI na 825 mln euro


Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym opiewające na 825 mln euro - poinformował bank w komunikacie. Środki z EBI zasilą Krajowy Fundusz Drogowy i będą wypłacone do 2012 roku.

MSP zdecyduje o losach prywatyzacji GPW w przyszłym tygodniu


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje, że w przyszłym tygodniu podejmie decyzję w kwestii prywatyzacji GPW, wynika z piątkowych wypowiedzi wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza.

Czy dane z rynku pracy w USA poprawią nastroje?


Za nami kolejna fatalna dla złotego sesja. Wczoraj kurs EUR/PLN przekroczył poziom 4,2000, co oznacza, że od początku tygodnia wzrósł on już o ponad 30 groszy. Jeszcze silniejszą, bo 40-groszową zwyżkę odnotowała para USD/PLN. Na początku dzisiejszej sesji europejskiej na rynku międzybankowym za euro płacono w dalszym ciągu ponad 4,2000 zł, natomiast za dolara ponad 3,3000 zł.

Bumar: Nie ma zagrożenia przejęcia Radwaru przez francuski bank


Nie ma zagrożenia przejęcia przez francuski bank należącej do Bumaru spółki Radwar w sytuacji, gdyby Bumar miał kłopoty ze spłatą 18 mln dolarów kredytu - poinformowała rzeczniczka firmy Monika Koniecko. Bumar zaciągnął kredyt na realizację tzw. kontraktu malezyjskiego; zabezpieczeniem dla niego są akcje Radwaru.

Piątek zdominowany przez kupujących


Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem dominacji popytu, choć tak naprawdę dopiero "fixingowa rozgrywka" doprowadziła do znaczącego umocnienia się WIG-u 20. W konsekwencji zamknięcie indeksu wypadło dokładnie na zniesieniu 78.6% ruchu spadkowego trwającego od 17 do 25 lutego.

China to raise Africa aid despite financial crisis


China will increase investment in and aid to African countries despite the effects of global economic crisis, according to draft agreements to be signed at a summit in Egypt on Sunday.

Reklama? Sięgamy po pilota...


Aromatyczna herbata, tabletki leczące całą rodzinę czy też proszek dający najbielszą biel okupują pasma reklamowe kanałów telewizyjnych. I jest ku temu uzasadnienie: to panie znacznie częściej poświęcają swoją uwagę, gdy na ekranie błyska napis "reklama".