Dobre dane o polskim PKB bez dużego wpływu na notowania PLN


Lepsze od rynkowych oczekiwań dane o polskim PKB nie miały dużego wpływu na notowania złotego. Zdaniem dilerów dla notowań naszej waluty ważniejszy jest globalny sentyment, ale do końca dnia nie można wykluczyć lekkiego umocnienia złotego.

Prezes UOKiK ma wszczynać postępowania wobec nierzetelnych firm i nakładać kary finansowe. To nowy pomysł na zwalczanie zatorów płatniczych - informuje środowy "Puls Biznesu". We Francji z roku na rok topnieje liczba małych, kameralnych barów o rodzinnej atmosferze, prawdziwych instytucji lokalnego krajobrazu. Szacuje się, że codziennie na prowincji zamyka się średnio dwa bistra. EM&F planuje w przyszłym roku otwarcie ok. 75-80 placówek handlowych - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Maciej Dyjas, prezes EM&F.Od nowego roku osoby posiadające i wynajmujące mieszkania będą opłacały tak zwany ryczałt ewidencjonowany według 8,5-procentowej stawki podatku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". To dobra wiadomość dla 200 tysięcy Polaków - podkreśla gazeta. Informacje o planowanym wzroście deficytu w 2010 r. do 52,2 mld zł nie powinny osłabić złotego, dla którego ważniejsze są nastroje światowe - uważają analitycy. Po wczorajszej eksplozji optymizmu na GPW, w piątek nastroje mogą być nieco bardziej stonowane. Humory inwestorom może przede wszystkim popsuć zamknięcie sesji na Wall Street. Nie jest to jednak wyrok.

Po niezłej sesji w USA i dobrej w Azji otwarcie sesji na GPW musiało być pozytywne. Skala wzrostu nie poraziła, ale zasygnalizowała, ze osłabienie z końcówki sesji czwartkowej nie jest jeszcze początkiem odwrotu kupujących.

PPE - Pracownicze Programy Emerytalne - są podstawą funkcjonowania III filaru reformy systemu ubezpieczeń społecznych, który umożliwia pracownikom utworzenie dodatkowego zabezpieczenia finansowego do wykorzystania po osiągnięciu wieku emerytalnego. Składka na całość programu ubezpieczenia dzieli się na składkę podstawową i składkę dodatkową. Składkę podstawową opłaca pracodawca, składkę dodatkową - uczestnik programu, czyli pracownik. China, the world's largest rice producer and consumer, has approved genetically-modified rice as safe, paving the way for large-scale production in 2 to 3 years, Chinese scientists said on Friday.

Spirala spadków z ubiegłego tygodnia wprowadziła na rynkach akcji sporo niepewności. Wielu inwestorów i obserwatorów rynku patrzyło na wzrosty z ostatnich kilkunastu miesięcy z niedowierzaniem i ciągłym założeniem, że wkrótce przyjdzie kolejna mocna fala spadkowa. Naturalnie teraz z tych stron pojawiają się głosy o tym, że taka wielka fala właśnie się rozpoczęła, a wydarzenia w Grecji są początkiem kolejnej odsłony kryzysu ze skutkami porównywalnymi z bankructwem banku Lehman Brothers. Dolar uległ wczoraj nieznacznemu osłabieniu. Opublikowane za oceanem dane miały raczej pozytywny charakter. Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane. Spółka BBI Development NFI miała 1,00 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2008 roku wobec 12,03 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.Gdy tylko sytuacja gospodarcza USA ulegnie wystarczającej poprawie, Fed nie zawaha się podnieść stóp procentowych - zapowiedział szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke. Jego słowa wywołały natychmiastową reakcję rynków. Na sile zaczął zyskiwać dolar, a bijące od kilku dni cenowe rekordy złoto, wyraźnie potaniało. - W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści. Kilkunastu inwestorów jest zainteresowanych akcjami polskiej wielkiej chemii. Jest wśród nich inwestor związany z rządem jednego z państw Bliskiego Wschodu i jeden z najbogatszych Polaków Michał Sołowow - podaje "Rzeczpospolita".

Uwaga na nielegalnych przewodników i naganiaczy w Rzymie


Połowa rzekomych przewodników w Rzymie pracuje nielegalnie, a ich łączne dochody oblicza się na około ćwierć miliona euro dziennie - to wyniki kontroli przeprowadzonych na początku sezonu wakacyjnego. Przewodnicy ci masowo oszukują turystów.

Byki mają coraz bardziej pod górkę


Bliskość ważnego poziomu oporu trochę ostudziła zapał byków w podnoszeniu indeksu największych spółek na coraz wyższe poziomy.

US STOCKS-Wall Street slips on cautious holiday outlook


U.S. stocks fell on Tuesday after discount retailer Target gave a cautious holiday season outlook, but positive brokerage comments on tech bellwether Microsoft helped limit losses.

Ile akcji w OFE?


Otwarte fundusze emerytalne nie mogą obecnie inwestować więcej niż 40% swoich aktywów w akcje. Te ograniczenia prawne, zdaniem firmy Expander, nie prowadzą jednak do optymalnej struktury portfela emerytalnego. Na szczęście można temu przeciwdziałać.

Udana końcówka notowań nie wystarczyła


Indeksy na GPW traciły dziś, naśladując zachowanie indeksów w Europie. Po południu nastroje poprawiły się, kiedy przed spadkami uratowały się indeksy w Stanach Zjednoczonych.

Matki mają rok na złożenie wniosku


Osoby na etacie, które przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, mogą od 1 września 2009 r. składać wnioski o umorzenie składek.

Dobre nastroje będą sprzyjać złotemu


W czwartek kluczowe z punktu widzenia notowań złotego będą publikacje danych dotyczących koniunktury w USA. Mniejsze znaczenie powinny mieć krajowe dane GUS dotyczące styczniowej produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu. Zdaniem analityków, jeśli dobre nastroje globalne utrzymają się, kurs euro-złotego powinien pozostać w czwartek poniżej poziomu 4,00. W ich opinii sesja na rynku długu będzie miała najprawdopodobniej spokojny przebieg.

Ta rodzina chce zawojować świat


Największa sieć handlu detalicznego na świecie? Amerykański Wal-Mart. Drugie miejsce? Francuski Carrefour. W czołówce jest też brytyjskie Tesco. Chrapkę na te pozycje ma inny gracz z Francji - Auchan. Atakuje poprzez rozwój w Chinach, Rosji i Europie Wschodniej, w tym w... Polsce. Na razie jest na 14. miejscu w tym rankingu, lecz szybko rośnie.

Nasza-Klasa i Gadu-Gadu razem?


Czy dojdzie do połączenia Naszej-Klasy i Gadu-Gadu? Rosyjska firma DST, która ma ponad 75 proc. udziałów w internetowym serwisie Nasza-Klasa.pl, rozmawia z południowoafrykańskim holdingiem Naspers, kontrolującym komunikator Gadu-Gadu, o połączeniu polskich aktywów - podał rosyjski "Kommiersant".

Na GPW oczekiwane zwyżki dzięki poprawie nastrojów na Wall Street


Dziś w warunkach poprawy sentymentu na światowych rynkach kapitałowych możliwa jest kontynuacja zwyżek indeksów na rodzimym parkiecie. Trudno jednak oczekiwać jednoznacznych wyjaśnień. Kluczową rolę w dalszym ciągu dla krajowych inwestorów ma sytuacja na Wall Street, a czynniki krajowe schodzą na dalszy plan.

BP ma 72 godziny na przedstawienie projektów ws. wycieku


Koncern naftowy BP, w tym platforma wiertnicza w Zatoce Meksykańskiej, dostał od władz amerykańskich 72 godziny na przedstawienie swych projektów mających na celu powstrzymanie wycieku ropy - wynika z listu opublikowanego w środę.

Rosjanie: Gazprom zyska na umowie z Polską


Zawarcie polsko-rosyjskiej umowy gazowej wciąż się ślimaczy, jednak rosyjscy eksperci rynku gazowego są przekonani, że generalnie będzie ona sukcesem dla Gazpromu. Stawiają wręcz pytania, czy w kształcie jaki się rysuje, umowa w ogóle jest Polsce potrzebna.

Gaz z łupków - wielkie wiercenie czas zacząć


Kanadyjska firma Lane Energy jako pierwsza w Polsce wykona w ciągu kilku najbliższych dni odwiert w poszukiwaniu gazu z łupków. Lokalizacja: Łebień pod Lęborkiem - pisze "Rzeczpospolita".

Fitch zdjął Getin Noble Bank z listy obserwacyjnej


Fitch potwierdził rating "BB" dla Getin Noble Bank (GNB), zdjął z listy obserwacyjnej bez wskazania kierunku zmiany i nadał stabilną perspektywę ratingu - poinformował Fitch w środowym komunikacie.

Gospodarka "na sterydach" ryzykuje


Pakiet działań stymulujących chińską gospodarkę wpłynął prawdopodobnie na odbicie wzrostu gospodarczego w III kwartale do poziomu najwyższego w 2009 roku.

Strupczewski: Żarnowiec to najlepsza lokalizacja


Żarnowiec to najlepsza lokalizacja dla elektrowni jądrowej, a rozpoczęcie pracy pierwszego bloku jądrowego w Polsce w 2020 lub 2021 r., choć możliwe, wymaga wysiłku i utrzymania zgody politycznej - wskazuje ekspert energetyki jądrowej doc. Andrzej Strupczewski.

Wikimedia nie przeprosi Buzdygana za "trolla"


Wrocławski sąd odrzucił apelację w sprawie pozwu wrocławskiego przedsiębiorcy Arnolda Buzdygana przeciwko Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, właścicielowi internetowej encyklopedii Wikipedia. Mężczyzna twierdzi, że wpisy na jego temat zamieszczone w Wikipedii są obraźliwe. Internauci uznali bowiem, że uprawia tzw. trolling.

Chcą na start przynajmniej 2-3 tys. zł na rękę


Szybkiej kariery i dobrze płatnej pracy oczekuje zaraz po studiach 40 proc. studentów uczelni technicznych. Kryzys sprawił, że wybierają masowo kierunki inżynieryjne, jak kiedyś marketing i zarządzanie, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Akomodacyjna polityka Fed niezbędna w celu pobudzenia rynku pracy - Yellen z Fed


Fed w dalszym ciągu powinien kontynuować akomodacyjną politykę pieniężną w celu pobudzenia rynku pracy i zapobieżeniu przed dalszym spadkom inflacji - powiedziała szefowa Fed w San Francisco, Janet Yellen.

Getin Noble Bank rozpoczyna budowę własnej windykacji


Getin Noble Bank rozpoczął w czwartym kwartale 2009 roku projekt budowy własnej windykacji - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej p.o. prezesa banku Krzysztof Rosiński.